Idealne spodenki dla niemowlaka? Uszyj sama! Prosto, szybko i kreatywnie.

Szycie to naprawdę bardzo fajna sprawa. Poza tym, że zabiera czas, którego często i tak nam wiecznie mało, ma wiele zalet. A już szycie dla niemowlaka? Nie ma lepszego modela czy modelki na sam start. Ubranka niemowlęce są proste bo… dziecko jest proste 🙂 Nie potrzeba wielkich zaszewek, podszyć i klinów. Nie modelujemy w biuście, pod biustem czy tali. Tniemy prosto i już.

Spodenki dodatkowo to jeden z najprostszych modeli. Uwielbiam szyć je sama dla dziecka bo tylko wtedy są dokładnie takie, jakie lubię. Czasem szersze, czasem węższe ale mają zawsze to samo: delikatny ściągacz lub gumkę w pasie i ściągacze przy nogawkach. Naprawdę nie rozumiem idei tych wszystkich spodenek dla niemowląt z szerokimi nogawkami. I potem pół gołej nogi wystaje, już zapewne bezskarpetkowej zresztą.

W związku z czym naprawdę jak akurat spodenki, warto szyć. JAK? Instrukcja jak na tacy, poniżej!

Na start potrzebna jest oczywiście maszyna, materiał, nici i nożyczki. Materiał, jeśli się rozciąga to starczy i na spodnie i na ściągacze. Jeśli nie, na ściągacz siłą rzeczy potrzebna nam odrobina elastycznego materiału. Można by poratować się gumką, ale to nie takie spodenki dziś na tapecie. Skąd ja biorę materiał? Kupuję. Ale równie często ratuje mnie moje pudło z najróżniejszymi kawałkami materiałów, które mi się uzbierały.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Na potrzeby tego tutorialu wybrałam kawałek szarej, grubszej dresówki i cienką niebieską dzianinę na ściągacze w pasie i nogawkach.

Aby przygotować choć orientacyjną formę, najlepiej jak znajdziemy w szafie jakieś śpioszki naszego malucha. U mnie padło na takie najzwyklejsze, szare półśpioszki. Przykładamy je do materiału i odrysowujemy na żywca, lub robimy wykrój na pergaminie. Na taki rozmiar stara gazeta też powinna dać radę. Ja wybrałam opcję z pergaminem, bo z mojego kawałka materiału o bardzo nieregularnym kształcie, musiałam jednak pokombinować.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Mając taki oto wykrój, przykładamy go do materiału i wycinamy dwie identyczne formy, które będziemy następnie zszywać. Ponieważ mój kawałek materiału w żaden sposób nie mieścił dwóch pełnych form, postanowiłam tył spodenek zrobić z dwóch części i je zszyć. Wy natomiast powinniście mieć dwa takie same elementy, jak pokazuje zdjęcie poniżej, na białym tle.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Teraz wystarczy zszyć te dwie części ze sobą. Żeby tego dokonać składamy je prawą stroną do prawej…

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

I przeszywamy na maszynie. Nasze spodenki w tej płaszczyźnie nie muszą się rozciągać, więc wystarczy użyć zwykły, prosty ścieg jaki macie na maszynie. A jeśli rzeczywiście szyjecie po raz pierwszy, warto ustawić długość ściegu na nieco większą, wtedy łatwiej jest spruć, jak cokolwiek nie wyjdzie (a wierzcie mi, jak szyję to czasem się zastanawiam, czy więcej szyję czy pruję to, co uszyłam w moim mniemaniu nie tak). Do dzianin i elastycznych materiałów, warto kupić w sklepie tzw. żółtą lub złotą igłę. Klasyczna, może nam figle płatać i odmówić szycia. Natomiast już po przeszyciu, nasze spodenki powinny wyglądać po stronie lewej jak poniżej…

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

… a po stronie prawej, mniej więcej tak.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Większą część spodenek tym samym mamy za sobą. Pozostaje nieco trudniejsze zadanie, czyli przyszycie paska i ściągaczy na nogawkach. W tym celu bierzemy elastyczny kawałek materiału i mierzymy. Tak na oko. Wiadomo, że żeby  nasz pasek zbierał spodenki i trzymał się w pasie musi być choć odrobinę węższy niż obecne wykończenie spodenek. Ważne, żeby nie przesadzić w drugą stronę. W końcu spodenki ma dziecko nosić i trzeba je jakoś założyć. Ja podchodzę do tematu bardzo swobodnie. Przykładam dzianinę do spodenek, oceniam mniej więcej jaką ma mieć długość i potem wycinam w miarę równy prostokąt. Zszywam go na końcach, oczywiście szyjąc po lewej stronie, by stworzyć pasek.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Przyszycie paska jest o tyle trudniejsze, że tu nie wystarczy już tylko szyć. Trzeba jednocześnie materiał rozciągać. Nasz złożony pasek przykładamy prawą stroną do prawej strony otwartego obwodu spodni i minimum jedną szpilką przypinamy na start materiał tam, gdzie spotykają się szwy. A potem szyjemy i… rozciągamy pasek tak, by nam materiału nie brakło!

Jakim ściegiem szyjemy? W tym miejscu przydałby się ścieg rozciągliwy. Niektóre maszyny mają ściegi overlockowe i wtedy warto z nich skorzystać. Jeśli nie, pozostaje ścieg prosty i obrzucenie pozostałego brzegu ściegiem zygzakowym.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Może się zdarzyć, że podczas przeszywania ucieknie nam jakiś kawałek materiału, i wyjdzie jak mi na zdjęciu powyżej taka zwyra. Wtedy cóż, najlepiej rozpruć i poprawić niedoróbkę.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Jak widzicie poniżej. Ja również szyłam te spodenki ściegiem prostym. Po przeszyciu zawsze obcinam nożyczkami wystające nierówności i całość obrzucam ulubionym zygzakiem.

jak uszyć spodenki dla niemowlaka jak uszyć spodenki dla niemowlaka

Na tym etapie spodenki powinny wyglądać jak powyżej.

A co zostaje? Wykończenie nogawek! Wykonujemy czynności analogicznie do tych przy pasku. Odmierzamy dzianinę, wycinamy po dwa paski, zszywamy je, składamy i przyszywamy do nogawek rozciągając materiał. Tu jednak mała uwaga. W tych małych ubrankach dziecięcych naprawdę trudno bywa na samym końcu przyszyć ściągacz. Żeby było łatwiej, czasem lepiej wykończyć nogawki ściągaczami jeszcze przed zszyciem całości. Postępujemy wtedy tak samo z tym wymierzaniem, jedyna różnica jest taka, że potem zszywając przód i tył również zszywamy ściągacze, które już są przyszyte na dole.

Jeśli dobrniecie do tego momentu Wasze dzieło powinno wyglądać o tak. Potem zostaje tylko próba generalna czyli przymiarka na małego człowieka!

jak uszyć spodenki dla niemowlaka

PS. A żeby Was nie oszukiwać zdradzę, że przy pierwszym podejściu spodenki były za szerokie. Musiałam wypruć pasek, skrócić go i wszyć jeszcze raz. Dopiero wtedy pasował jak ulał. Także nie zrażajcie się! Trzymam kciuki za Wasze uszytki.

(Visited 2 146 times, 1 visits today)

You Might Also Like