Gdybym nie miała Ciebie, dziecko moje!

Dziecko jest jak swojego rodzaju magiczna linia, która dzieli nasze życie na dwa etapy.

Etap „zanim pojawiło się dziecko” wyróżnia najważniejsza cecha, czyli wyobrażenie. Niestety choćbyśmy nie wiem jak bardzo dzieci lubili, zajmowali się nimi, czytali o nich, dopóki ten mały człowiek nie zagości w naszym własnym świecie, dopóty możemy sobie tylko poteoretyzować. Ja zrobiłabym tak, ja zrobiłabym inaczej. Mnie to z pewnością by nie dotyczyło.

Drugi etap, ten „po pojawieniu się dziecka” to znowu wspomnienie. Wspomnienie tego życia, które było przed. I choć znakomita większość rodziców nie zmieniła by swojego położenia, tak wspomnienie przesypianych nocy, długich poranków spędzonych na wylegiwaniu się z kawą i książką w łóżku, beztroskich wyjść i imprez do białego rana nadal gdzieś się w głowie tli.

Życie jednak, jak wszystko dookoła płynie dalej, więc i my, nie stoimy w miejscu. Dziecko zmienia nasz świat, sprawia, że „wszystko jest inaczej” ale z drugiej strony jest dokładnie tak, jak powinno być. I choć rzeczywistość odbiega od naszego wyobrażenia a wspomnienie ciszy i spokoju daje o sobie od czasu do czasu znać, to niczego byśmy nie zmienili. Jest jak ma być. Albo nawet lepiej!

gdybym ciebie nie miala

Bo jest. Dziecko moje. I tylko ono ma moc, tak bardzo zmieniać mój świat. I gdyby nie ono, nie byłabym dziś tą samą osobą. Nie wiedziałabym, ile potrafię, ile mogę, a ile już mam!

Dziecko. To ono uczy mnie, każdego dnia, na co dzień. Bez dziecka, nie wiedziałabym, że:

  • chcę i potrafię zwolnić. Że życie to więcej niż nieustanna gonitwa za być, chcieć, mieć. Że w życiu jest miejsce na długie posiłki, na zadumę nad ślimakiem, na postój bo jak akurat leci samolot. Na wszystko w końcu znajdziemy czas. Autobus na który się tak spieszę, może nie poczeka, ale przecież zaraz będzie następny. Od obiadu pół godziny później nikt z głodu nie umrze, a kto mówi, że w bałaganie nie można być szczęśliwym? Można, bo szczęścia nie policzysz ilością sprzętów, a chwil spędzonych razem.
  • znalazłam w sobie cierpliwość, o której istnienie siebie samej nie podejrzewałam. Ci którzy mnie znają wiedzą, że z cierpliwością mi nie po drodze. A jednak, jest. Znalazła się. Może nie dużo, ale w sam raz bym mogła tłumaczyć tysiąc razy czemu musimy postąpić tak a nie inaczej. Byśmy piętnaście minut zakładały buta na tę „drugą” nogę. By po tysiąc razy poprawiać kółeczko w wózku dla lali i układać Misia w odpowiedniej pozycji do snu.
  • można jednocześnie tak mocno odczuwać miłość i złość. Gdy patrzę na moje dziecko jak się spokojnie bawi i robi Misiowi kolejną kawę, mam wrażenie, że serce autentycznie może pęknąć z miłości. By chwilę potem złościć się, gdy ucieka bo trzeba zmienić pieluchę. Gdy znowu, nie wiem o co jej chodzi a decybeli nie szczędzi moim uszom.
  • że sentencja „dystans, dystans kurwa bo wszyscy umrzemy” jest bardziej prawdziwa niż cokolwiek innego. Całe to rodzicielstwo i macierzyństwo bez dystansu do siebie, świata, ludzi, może wykończyć. Więc odkąd jestem mamą – ćwiczę. Ćwiczę dystans do tego co złe, do tego z czym się nie zgadzam, do spraw, które tylko powierzchownie wydają się ważne. I choć jeszcze daleko mi do perfekcji, powtarzam sobie dystans, dystans… jak mantrę!
  • znam swoje miejsce. Wiem, że jestem pogodzona z macierzyństwem. Z tym, gdzie się w swoim życiu znalazłam. Że nie muszę nic, to zbyt wiele powiedziane. Bo muszę, każdy z nas musi, ale nie zawsze też muszę musieć. Czasem można sobie odpuścić. Odpuścić innym. Wrzucić na luz!
  • liczy się każda chwila! TU i TERAZ. Bo tu i teraz jesteśmy MY. Za pięć minut, pół godziny dzień, będziemy już odrobinę gdzie indziej, a ona będzie już odrobinę inna. Większa, starsza, mądrzejsza. By kiedyś powiedzieć mi „Mamo, nie teraz”, „Mamo, później”, „Mamo, zostaw mnie”. A wcale mi do tego nie spieszno.

Także, chwilo trwaj. Jeszcze przyjdzie czas na to, by dorosła. Dziecko moje. A teraz niech jak najdłużej uczy mnie dalej, i prowadzi przez swój dziecięcy świat, podając tę swoją malutką rączkę!

gdybym ciebie nie miala

(Visited 280 times, 1 visits today)

You Might Also Like