Dlaczego 3-latki powinny chodzić do przedszkola.

Wiem. Opieka instytucjonalna nad małymi dziećmi to bardzo skomplikowana sprawa. Dyskusje się nie kończą na temat tego co, jak i kiedy. Jednak zawsze prędzej czy później przychodzi taki moment, w którym my mamusie, z bólem mniejszym czy większym musimy rozstać się z naszymi pociechami. I choć moja Starsza Młoda do żłobka chodzi odkąd skończyła pierwszy rok życia, tak rozumiem, że nie dla wszystkich jest to akceptowalne rozwiązanie. Natomiast przedszkole? Czy naprawdę musimy dyskutować?

Pisząc również od czasu do czasu dla portalu aktywnedzieciaki.info miałam okazję zmierzyć się już z tematem przedszkola, i czemu właśnie trzy latki powinny rozpocząć swoją przygodę z życiem poza granicami domu już w tym wieku. Tutaj mogę dookreślić, że nawet jeśli nie przedszkole w pełnym wymiarze godzin, to może na mniej? Lub regularne zajęcia z dziećmi w jakimś klubiku? Cokolwiek co możemy im zapewnić, będzie na wagę złota. Już wtedy.

Dlaczego?  Bo to jest okres w którym dzieci zaczynają wchodzić w relacje z innymi dziećmi. Gdy nie bawią się już tylko obok siebie a powoli potrafią zbudować coś razem. Gdzie odpowiednio prowadzone w grupie, mogą nabywać społecznych umiejętności, jakich nie dostarczy im żadna inna forma opieki pod czujnym okiem tylko i wyłącznie osoby dorosłej.

dlaczego trzylatek do przedszkola

Do tego przemyślenia skłoniła mnie ostatnio sytuacja z naszego własnego podwórka. Po dwóch tygodniach, na które to wyrwałam córkę z jej żłobkowej codzienności, zapewniając gro innych atrakcji, nigdy nie widziałam jej by tak chętnie biegła do niego z powrotem. Gdy w poniedziałek stanęłyśmy w drzwiach dosłownie zrzuciła z siebie ubrania, miśka smyrgnęła do szafki i tyle ją widziałam. Hm. A gdzie buziak? A gdzie „pa pa”? Nie było czasu. Wróciła do cioć, do koleżanek, do zajęć, do harmonogramu dnia. Przyznam Wam, że wyszłam tego dnia ze żłobka w pewnej konsternacji. A jednocześnie zrozumiałam, jak ważna jest dla niej ta przewidywalność dnia. Znane otoczenie. Jej świat.

Czemu piszę o trzy latkach w przedszkolu a tu żłobek? No bo tak właściwie Starsza Młoda powinna już chodzić do przedszkola. Znaczy mogłaby, ale… jako zupełnie nieidealna matka nie zorganizowałam się na czas. Więc jeszcze żłobkuje. I uwielbia swój żłobek. A przedszkole, na to przyjdzie czas start od września.

Jedno jest z pewnością najważniejsze. Już w kilku wpisach choć nie bezpośrednio próbowałam przemycić teorię o tym, jak to my rodzice mamy dzieci, ale nie dla siebie. Znaczy nasze dzieci są całym naszym światem, ale właśnie dlatego to my, musimy sami siebie bacznie obserwować. By nasz strach o nie, nie hamował ich w podboju świata. Byśmy potrafili rozgraniczyć to, co dla nich chcemy z konkretnych, mierzalnych powodów, ale nie z powodu naszego strachu przed. Strach będzie zawsze. A one i tak wyfruną w siną dal.

Więc przedszkole. To tak często stres dużo większy dla nas niż samych dzieci. Zamiast się bać, warto pomyśleć o tym jak się na to przygotować. Popatrzeć obiektywnie na to nasze dziecko i ocenić, czy czasem dla niego, to już nie jest ten czas. To, że my jeszcze nie jesteśmy gotowi to kwestia drugorzędna. A potem, warto wybrać przedszkole i pomóc dziecku wejść w ten inny świat. Świat z którego kto wie, może wyniosą pierwsze przyjaźnie, które będą trwać… lata?

Osobiście…znam taki przypadek 🙂

dlaczego trzylatek do przedszkola

Choć chyba gdy się poznałyśmy, miałyśmy jakoś po pięć lat!

dlaczego trzylatek do przedszkola

(Visited 329 times, 1 visits today)

You Might Also Like