Co z tym szczęściem?

Święta, Sylwester, Nowy Rok. Co nam się z tym kojarzy? Zapewne każdemu, coś innego. O tym, dlaczego dla mnie Nowy Rok jest wyjątkowy, w kolejnym wpisie, tymczasem dziś, słów kilka o „szczęściu” :). U zmierzchu Starego Roku, zapewne nie ja jedna zastanawiam się nad wszystkim tym, co sprawiało, że byłam szczęśliwa, i tym, co było tzw. kulą u nogi, której dobrze by się pozbyć w nadchodzącym Nowym Roku.

Nie będę przed Wami ukrywać, że jako mama dużą wagę przykładam, nie tylko do szczęścia mojego dziecka, choć najoczywistszą oczywistością jest fakt, że gdy moja córka się cieszy i moje życie jest dużo łatwiejsze, ale też do tego, bym ja sama była szczęśliwa. Ot tak trochę egoistycznie. W związku z tym, całą sobą wyznaję zasadę, która głosi, że „szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko”. Ostatnio jednak natknęłam się na wpis wprost odwrotny, jakoby to szczęście dziecka, determinowało szczęście mamy. I coś mi gdzieś zgrzytnęło.

Oczywiście, bycie mamą zmienia wszystko i staje się, chcąc nie chcąc jedną z naszych najważniejszych życiowych ról. Mocno będę jednak obstawać przy tym, że mimo tego, na każdą z nas, na to, kim jesteśmy, składa się przecież dużo więcej. Tak, jesteśmy matkami, ale również – pracujemy, przyjaźnimy się, jesteśmy czyimiś córkami, żonami, mamy swoje pasje, hobby i zainteresowania. To wszystko nie przestaje nagle istnieć wraz z pojawieniem się dziecka. Żeby być szczęśliwym, potrzebne jest chyba poczucie spełnienia. A spełnienie, to przynajmniej dla mnie wypadkowa wszystkiego po trochu. Napisałabym, że zazdroszczę tym, dla których macierzyństwo, to jedyne źródło spełnienia. Ale to niestety nie byłaby prawda. Ba, mimo, że kocham swoją córkę nad życie, nawet nie potrafię w taki sposób myśleć.

Moja Młoda, jest jeszcze malutka. Za kilka dni skończy roczek. I oczywiście najbardziej chciałabym, żebyśmy kiedyś wspólnie mogły dzielić, choć niektóre pasje i zainteresowania. To byłby szczyt marzeń. Z Mężusiem uwielbiamy narty – już planujemy, wspólne szusowanie na alpejskich stokach. Ja kocham kino, i nie mogę się doczekać wspólnych seansów lub śledzenia perypetii ulubionych bohaterów seriali. Chciałabym zimą śmigać z córką na lodowisku, chodzić na basen, latem wygrzewać się na plaży. Ale biorę pod uwagę też to, że moja córa zamiast nart, może woleć szaleć na desce. Że może słuchać innej muzyki, uwielbiać inne filmy, nie cierpieć wody i preferować aktywny wypoczynek.

Wierzę w to, że dla własnego wręcz dobra, nie możemy zapominać o sobie. Powodów ku temu jest wiele. Od bardzo przyziemnych, rzeczy, które sprawiają nam najzwyczajniej w świecie przyjemność a nie muszą nikomu innemu, po dużo poważniejsze sytuacje, w których całkowite poświęcenie życia dziecku sprawia, że poza nim, świat nie istnieje.Dzieci, są w końcu trochę, jako goście w naszym życiu. Jesteśmy z nimi od pierwszych chwil, dajemy im miłość, poczucie bezpieczeństwa i atmosferę, w której mogą swobodnie odkrywać świat. Mamy je kochać i wspierać, ale też pozwolić zbierać własne doświadczenia.

Jednocześnie musimy być gotowi na to, że pewnego dnia, wyfruną z gniazda, by wieść swoje życie, a my zostaniemy w tyle. Przy odrobinie szczęścia, zostaną w tym samym mieście. Będą mogły wpadać na obiad, zrobić pranie czy podrzucać swoje dzieci. Jednak im dalej zdecydują się wieść swoje życie, tym bardziej my, z naszym, zostaniemy sami. I wtedy chyba naprawdę warto mieć opanowaną umiejętność bycia szczęśliwym samemu ze sobą. To ponoć podstawa wszystkiego dobrego!

IMG_0394

Tak też dbając o tę tylko naszą sferę życia, mamorkowe mamy będą wspólnie witać Nowy Rok na jednym z katowickich balów sylwestrowych. Choć raz, co by móc nic nie robić, a przyjść na gotowe, mieć okazje do wystrojenia się, potańczenia i pośmiania. A przy okazji być nie daleko, gdyby któraś ze sprawujących opiekę babć jednak postanowiła się poddać, wywiesić białą flagę i dzwonić po wsparcie.

Wam, już sylwestrowo, również życzymy szampańskiej zabawy – czy to z „Moet” czy z „Piccolo”, bez znaczenia. Ważne by radośnie, do przodu!

Do usłyszenia w Nowym Roku!!!

(Visited 105 times, 1 visits today)

You Might Also Like